Hakkında

Çocukluğum ailemin medikal sektördeki yurt dışı bağlantılı işlerinden dolayı yabancı bir ortam ve eğitimle geçti. İtalyan Lisesi’ne anaokulundan başlamamdan dolayı İtalyanca, ana lisanım oldu. Üniversite eğitimimde önce İstanbul Üniversitesi Pedagoji Bölümü ardından Sanat Tarihi ve Arkeoloji bölümünü okudum. İtalyan Dili ve Filolojisi’nden de yeterlilik sertifikası alarak bir dönem İtalyan Kız Ortaokulu’nda öğretmenlik yaptım. 1990 yılında Anadolu yakasında Galeri Replica sanat galerisini kurdum.

2004’te Kadıköy Belediyesi CKM-Caddebostan Kültür Merkezi’nin sanat yönetmenliğini yaptım. Türkiye’nin önde gelen güzel sanatlar üniversitelerinin hoca ve dekanlarıyla bir yönetim kurulu kurarak,  önemli sergiler düzenledim. Bu sergilerden bazılarını yurt dışında ve Türkiye içinde gezdirdim. Bunlardan, Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar, Marmara Güzel Sanatlar, Yeditepe Güzel Sanatlar ve Erzurum Atatürk Güzel Sanatlar ayrı zamanlarda projelerime destek verdiler. 2007 Roma’da Giorgio Bertozzi ile Neoartgallery A.C.  Roma Sanat ve Kültür Derneği’ni kurduk. Vista Tv Ajans, Vista ve Vanio Art Space işbirliği oluşturarak, Türk ve İtalyan sanatçıların birlikte olduğu sergi ve sanat aktiviteleri düzenledik.  2009 yılından itibaren Roma’da bir grup Türk sanatçıyla, unutulmaz sergiler düzenledim. İlerleyen tarihlerde kurumsal sergilerin dışında birçok sanatçıya özel galerilerde ve önemli müzelerde sergiler organize ettim.

1994-2010 yılları arasında Türkiye’de sayısını hatırlamadığım onlarca sergi, 2007- 2021 yılları arasında da yurt dışında 190 uluslararası sergi düzenledim.

Sahibi olduğum İstanbul Beyoğlu’ndaki tarihi yapı Innpark Art mekanında,  2012-2016 Türk ve İtalyan sanatın yaygınlaştırılması için birçok sanatsal faaliyetler ve İtalya’dan gelen sanatçılarla workshoplar düzenledim.

2016’da Roma Russo Art Gallery’nin şubesini, ortaklarımla birlikte Tophane İstanbul Russo Art Gallery adıyla, benim yönetimimde kurduk.

Bu güzel birliktelikte önemli projelere imza attık, çok değerli uluslararası ve Türk sanatçılara sergiler yaptık. Bu sergilerden; Pera Müzesi’nde dünya sanat tarihinin Fütürist sanatçısı Giorgio de Chirico’nun sergisi ve İtalyan Konsolosluğunun Venedik Sarayı’nda Contemporary sanatçısı Massimo Giannoni sergisi hafızalarda çok önemli bir yer etmiştir.

İtalya’da 2007’den bu yana Roma’da kurduğumuz Neoartgallery A.C nin kurucu ortağı olup aynı zamanda art direktörüyüm ve Romagne Fiere SRL bünyesinde birçok fuar projelerini yönetmekteyim.

Forli Vernice Sanat Fuarı’nın Türkiye ve Ortadoğu sanat ilişkilerini ve fuarın içinde yer alan Euroexpoart projesinin art direktörüyüm.

2021 Eylül’de Avrupa Kültür ve Sanat Birliği’nin himayesinde gerçekleşen  Puglia Bölgesi I.Murgia Bienali’nin Cassano Perotti Müzesinin küratörü olarak projede yer aldım.

2021 Eylül’de art direktörlüğünü yaptığım Vernice Art Fair & Euroexpoart projesini organize ettim.

2020’den bu yana İstanbul’daki Art ofisimde porföyümdeki sanatçılarımın tanıtımlarını  ve sanat projelerini yapmaktayım. Portföyümdeki sanatçılarımın; küratörler, koleksiyonerler ve galerilerle bağlantılarını kurmaktayım. Solo, karma sergi ve yurdışında fuar bienal, workshop projelerini yönetiyorum.